Tu môžete diskutovať:         Pozrite si video v lepšej kvalite na Youtube!         

 

Videogaléria

Spravodaj

 

 

 

 

Video je možné spustiť len v Internet Explorer!

 

Videozáznam zo stretnutia z 18.12.2008 (ukážka)

 

 

 

Youtube

Na stretnutí v Informačnej kancelárii Rady Európy sa viedla diskusia okrem iného aj o trvalo udržateľnom rozvoji a nutnosti vytvoriť primeraný spoločensko-ekonomicky model, ktorý by rešpektoval podmienky pre trvalo udržateľný rozvoj. Je potrebné, aby v časoch dnešnej finančnej krízy a krízy prírodných zdrojov vznikol celkom nový spoločensko-ekonomický systém, ktorý by zachránill zem aj pre nasledujúce generácie, lebo čoraz väčšmi sa ukazujú problémy v tejto spoločnosti.

 

 

 

Krátky obsah diskusného fóra:

 

1. Hlavný cieľ

Hľadať kompromisy medzi ľuďmi, medzi ateistami a kresťanmi, aby sme  našli spoločnú reč „vzájomne sa ochraňovať a dodržiavať základné ľudské práva“.

 

2. Kresťanské tradície

Čím bezmocnejší je niektorý tvor, tým väčší nárok má na to, aby ho človek chránil pred krutosťou ľudí.

 

3. Demokratické občianstvo

Odporúčanie Výboru ministrov Rady Európy v oblasti demokratického občianstva a ľudských práv. Rada Európy odštartovala  v roku 2004  v Sofii výchovu k demokratickému občianstvu európskeho významu, podľa ktorej demokracia je viac ako účasť vo voľbách. Vyžaduje od občanov v ich každodennom živote zodpovedné konanie a pozdvihnutie povedomia  nielen o demokratických právach, ale aj o povinnostiach.

Všeobecná deklarácia ľudských práv vyhlásená Valným zhromaždením OSN, deklaruje za najvyšší cieľ ľudu, že je nutné, aby sa ľudské práva chránili zákonom, ak nemá byť človek donútený uchýliť sa, keď všetko ostatné zlyhalo, k odboju proti tyranii a útlaku, že je nutné podporovať sociálny pokrok a vytvoriť lepšie životné podmienky za väčšej slobody.

 

4. Antidemokratické princípy

Dnešný systém je nastavený tak, aby na základe chudoby a nevedomosti obyčajných občanov fungovala hierarchia majetkovej spoločnosti.

Hierarchická spoločnosť prežíva len vďaka štátnej anarchie a vojny, ktorú vedú vládnuce skupiny proti svojím vlastným poddaným.

A práve systém korupcie zaručuje, aby nedochádzalo k náhodným vzburám proti tejto oligarchii, odstraňuje nepohodlných ľudí a zabezpečuje absolútnu a všeobecnú nevymožiteľnosť práva  na úkor ľudu v prospech maximalizácie zisku nadnárodných spoločností.

 

5. Dnešné spoločenstvo

Krátke zamyslenie nad spoločenstvom

 Človek od začiatku svojej existecie až po dnešný vek utváral a žil v spoločenstvách. Snažil sa o to, aby spoločenstvo žilo v syntéze, vďaka nemu prosperovalo, lebo si uvedomil, že dokáže dosiahnuť viac, keď bude spolu s inými, než keď bude sám.

Spoločenstvo sprevádzalo človeka počas jeho histórie pri každom historickom kroku. Postupne sa tvorilo do kmeňov, až v neskorších vekoch prerástlo do kniežatstiev a kráľovstiev.

Na čele kmeňa stál vždy najstarší, najmúdrejší zo spoločenstva a to práve preto, aby konal v prospech spoločenstva, v prospech všetkých, spravodlivo a múdro bez ohľadu na daného človeka. Takže je možné skonštatovať, že už v praveku existovali najzákladnejšie ľudské práva a v staroveku aj občianske práva. Tieto práva boli, bohužiaľ, neskôr aj brutálnym spôsobom odňaté, keď sa spoločnosť začala deliť na menej- a viac-cenných. 

Také časy započali vek novej éry, éry, v ktorej sú utlačovaní všetci, ktorí by sa cítili byť rovnocennými a najhoršie je, že vodcovia, ktorí by mali bojovať proti nespravodlivým utlačovateľom a uchrániť spoločenstvo pred jeho záhubou, sa pridávajú práve k tým utlačovateľom.

A tento vek, ktorý začal v časoch, keď sa utvárali kráľovstvá, keď začala vládnuť pýcha, keď začal moderný vek, tento vek… trvá až dodnes.

 

6. Ekológia

Nový prístup k stratégii rozvoja Zeme predstavuje hlboký zásah do vedomia obyvateľov planéty motivovaný úsilím dosiahnuť možnú záchranu civilizácie, ktorá je bez zmeny súčasných podmienok nemožná. Zmeny sa podstatne dotknú podnikania, pretože sa obmedzí jeho kapacita asi na tretinu (6), čo je podmienené nevyhnutným dlhodobým znížením populácie Zeme. Okrem toho v prechodnom období znižovania populácie treba počítať s neskorším odchodom do dôchodku, čo bude vážnym spoločenským problémom.

 

7. Viera, spravodlivosť a kresťanstvo

Svet by sa určite zmenil k lepšiemu, keby sa čo len časť kresťanských „desatoro“ dôslednejšie zakomponovalo do občianskych zákonov – zbierky zákonov na výkon základných ľudských práv. Cti si otca i matku svoju, nezabiješ, nescudzoložíš, nepokradneš, nevypovieš krivé svedectvo proti blížnemu svojmu, nepožiadaš dom svojho blížneho, nepožiadaš ani jeho manželku ani nič čo je jeho...

Naša vízia: Spoločnými silami vzájomne chrániť a zabezpečiť pre všetkých ľudí dobrej vôle bez rozdielu vierovyznania a politickej príslušnosti právo na dôstojný život v spoločnom štáte, spoločnej Európe a uzákoniť „právo na život bez ohrozenia“ pre každého narodeného človeka. Slobodným konaním jedného by nemala byť ohrozená sloboda druhého.

 

 

 

8. Ciele a zámery

 

Vyjasniť si pojmy občan a kresťan.

 Čo je dobré a čo je zlé z pohľadu občianstva. Čo je dobré a čo je zlé z pohľadu kresťanstva. Dohodnúť sa na prioritách spoločného spolunažívania v mieri. Dohodnúť sa ako postupovať proti zlu, ktoré sa šíri ako mor!

 

 

 

9. Aká je súčasná situácia v reálnom živote

Nenaplnili sa očakávania „nežnej revolúcie“. Plynutím času vznikli priepastné rozdiely medzi chudobnými a bohatými. Pre „ambicióznych“ občanov sa nevytvorili zákony na ochranu ich oprávnených záujmov. Rozšírila sa chudoba, bieda a v posledných rokoch bezdomovstvo. Účasť občanov na spravovaní štátu sa veľmi oklieštila.

 

 Nenaplnili sa očakávania „nežnej revolúcie“:

 ideálom nežnej revolúcie bola sloboda, otvorenie verejnej diskusie. Súkromné vlastníctvo médií nenaplnilo očakávania na verejnú diskusiu.

 Chýba zákon „právo byť vypočutý“.

Pre „ambicióznych“ občanov sa nevytvorili zákony na ochranu ich oprávnených záujmov

, nerešpektuje sa prirodzené právo človeka „právo na život bez ohrozenia“, občan nie je dostatočne chránený pred vplyvom nekalých záujmov bohatých oligarchií zo zahraničia,

 chýbajú zákony na výkon základných ľudských práv.

Rozšírila sa chudoba, bieda a v posledných rokoch bezdomovstvo, nekontrolovateľnou liberalizáciou sú zlegalizované neobmedzené príjmy na úkor minimálnej mzdy,

nadnárodné spoločnosti bez súhlasu väčšiny ovládajú strategické podniky,

 chýba sociálny vzorec zisku.

 

10. Demokracia alebo len fikcia?

Účasť občanov na spravovaní štátu sa veľmi oklieštila:

účasť občanov na riadení štátu sa zúžila na právo slobodne voliť raz za 5 rokov, v médiách nemajú občania žiaden zákonný priestor na uplatnenie slobody slova, chýba  „odvolávací zákon“, ktorý by umožnil občanom odvolať  zástupcu, ktorý koná proti vôli občanov.